JSTE LÉKAŘ?
Datum: 09.06.2015
 
Křečové žíly patří mezi rozšířená onemocnění, které v současné době postihuje 45 – 55% populace. Problém varixů je problémem žen i mužů ve všech věkových skupinách. Nejsou-li křečové žíly léčeny, existuje riziko následných komplikací, mezi nejzávažnější patří vznik bércového vředu, tromboembolie a krvácení.

Proč vznikají křečové žíly a co má vliv na jejich zvětšování?

Na vzniku křečových žil se podílejí faktory vrozené, které dědíme po svých rodičích a které nejsme schopni ovlivnit a potom faktory získané mezi které patří dlouhé stání a sezení, hormonální terapie, těhotenství, životní styl a další.

Jak se dá předcházet vzniku křečových žil?

U geneticky podmíněných křečových žil nenajdeme preventivní opatření. Vyvarovat se dlouhému stání a sezení, nošení kompresivních punčoch, léky na posílení žilní stěny (venotonika), pravidelné cvičení, sporty zaměstnávající lýtkové svaly.

Jaké jsou příznaky křečových žil?

Mimo viditelných varixů jsou to tyto obtíže: pocit těžkých nohou stupňující se v odpoledních a večerních hodinách, otoky, svědění nohu, noční křeče, neklidné nohy, pigmentace na bércích, trofické na kůži, bércový vřed.

Jak si můžu ulevit od bolesti nohou způsobenou křečovými žílami?  Nejlepší je dát nohy nahoru, studená sprcha, kompresivní punčocha II. třídy, léky na posílení žilní stěny- venotonika , z kterých je nejlepší Detralex v dávce 2 tablety ráno.

Pomůže mi využití přírodní a doplňkové léčby?

Z potravin je známa pohanka, která obsahuje složku rutin posilující žilní stěnu. Mnoho současných léků jako Detralex a další vznikly na bázi přírodních extraktů, které se dále chemicky vyčistily a koncentrovaly, takže je také můžeme považovat za jistý druh přírodní léčby.

Když mě křečové žíly nebolí, musím s nimi nic dělat?

Nemusíte, ale pokud máte velké křečové žíly je vždy vhodná konzultace s odborníkem, který posoudí rizika možných komplikací a navrhne vám optimální řešení.

Jaké komplikace může způsobit neléčení křečových žil?

Nejčastěji se jedná o záněty povrchových a hlubokých žil, které mohou skončit v nejtěžších případech plicní embolií a smrtí. Dalšími komplikacemi je bércový vřed, krvácení z prasklého varixu. V pokročilém stádiu vzniká otok nohy a z přetížení lymfatického systému a vzniku lymfedému.

Jaké jsou možnosti léčby

Nejmenší varixy tzv. metličky, pavoučkové névy se léčí ambulantně sklerotizací, kdy se do žilek aplikuje látka, které vede k jejich uzavření. Druhou metodou je kožní laser.

Léčba varixů a velkých varixů se léčí chirurgickou terapií, kompresivní punčochou a venotoniky. Záleží na subjektivních obtížích a klinickém vyšetření konkrétního pacienta.

Kdy je operace křečových žil doporučena?

Operaci varixů doporučujeme ve 2 indikacích a to z důvodů kosmetických a potom z důvodů funkčních, kdy jsou varixy doprovázeny různými obtížemi a komplikacemi.

Kdy je nejvhodnější jít na operaci? Které roční období je nejlepší?

U nových endovenózních metod roční období nehraje roli, protože nejsou jizvy a jsou minimální hematomy, které by se mohly komplikovat v letním období. V případě klasické operace bude vhodnější období podzim až jaro.

Jaký je rozdíl mezi klasickou operací křečových žil a novými metodami a jaké metody nabízíte ve vašem zařízení?

Rozdíl mezi klasickou operací a novými metodami je zcela zásadní.  U klasické operace budete v celkové anestézii, kterou někteří pacienti špatně snášejí (zvracení, celková únava), mohou se vyskytnout komplikace celkové anestézie, které nejsou naštěstí tak časté. Samotná metoda stripping- vytažení žíly není šetrná k okolním tkáním a může být doprovázená komplikacemi neurologickými jako je ztráta citlivost nebo změna citlivost, otoky operované končetině při poškození lymfatického systému. Vzácně mohou být poškozeny hluboké žíly, periferní nervy. Rekonvalescence s pracovní neschopností bude trvat v průměru 4-6 týdnů.

Naopak  endovenózní metody se provádějí v ambulantním režimu, bez celkové anestézie, cca s  3 denní rekonvalescencí.

Na našem pracovišti poskytujeme jak klasickou operaci tak endovenózní metody jako je Laser nebo ClariVein.

Jaké punčochy mám používat na křečové žíly?

V případě, že nemáte postižení arteriálního systému – ICHDK, tak na varixy se doporučuje kompresivní třída II. Poukaz na kompresivní punčochy Vám vystaví praktický lékař, chirurg, angiolog.

Hradí zákrok zdravotní pojišťovna?

Klasické operace, stripping hradí pojišťovny. Endovenózní výkony ne. Cena je podle použité metody a počtu operovaných končetin mezi 15 až 20 tisíci Kč.

Jen u pacientů s bércovým vředem je zákrok hrazen zdravotní pojišťovnou.

Kudy poteče krev po odstranění křečových žil?

Hlubokými a zbylými povrchovými žilami.

Mohou se křečové žíly po operaci objevit znovu?

Bohužel, v současné době neexistuje operační metoda, která by zabránila vzniku křečových žil. Na vzniku recidivy- nových křečových žil se kromě operační metody podílí zkušenost operatéra, genetické faktory, obezita. Uvádí se, že endovenózní metody (laser nebo radiofrekvence) mají nižší riziko recidivy varixů.

Jaká jsou omezení po zákroku?

Obecně po operacích žil vyvarovat se aktivitám, kdy dochází k městnání krve v dolních končetinách. Dlouhé stání a sezení. Naopak krátkodobý častý pohyb je prospěšný.

Jak dlouho budu v nemocnici a jak dlouho v pracovní neschopnosti?

Po klasické operaci budete v nemocnici minimálně 4 – 24 hodiny a v neschopnosti po dobu 4-6 týdny dle zaměstnání. U endovenózních metod za 2 hodiny opouštíte s doprovodem nemocnici a následující dny můžete do práce.
« zpátky