Křečové žíly nemusí být jen povrchové
Tzv. křečové žíly neboli varixy jsou dobře viditelné i laickým okem. K lékaři proto většinou přicházíme již s konkrétním problémem. Často si ale neuvědomujeme, že viditelným křečovým žilám nemusí odpovídat rozsah postižení žilního systému. Někdo trpí "jen" povrchové varixy, které nejsou nebezpečné, jiný trpí naopak hlubšími křečovými žilami, které nejsou na první pohled téměř znát.
Jaká vyšetření vám lékař provede?
- nejprve se vás vyptá na váš problém a zeptá se, zda již někdo jiný v rodině na křečové žíly nebo záněty žil trpěl (odpověď je tedy dobré si připravit předem)
- poté zhodnotí váš celkový zdravotní stav a bude se ptát na prodělaná onemocnění a životní styl (zda máte zaměstnání, zda kouříte apod.)
- nyní pohmatem vyšetří vaše nohy a vyzve vás, abyste se několikrát postavili na špičky a zase zpátky – tento tzv. funkční test nám o stavu končetin může mnohé napovědět
Vyšetření ultrasonografem napoví víc
Po prvotním vyšetření v ordinaci vás lékař pravděpodobně pošle na ultrasonograf, nebo zkráceně sono. Jde o zobrazovací metodu, která nám umožní zjistit stav nejen povrchových křečových žil, ale i hlubokého žilního systému. Vyšetření je absolutně bezbolestné a trvá jen pár minut. Na jeho základě potom lékař rozhoduje, jaký další postup vám doporučí.
Otoky nohou mohou mít celou řadu příčin
Otoky nohou vznikají zadržováním vody, která by správně měla být z těla vyloučena. Více na ně trpí těhotné ženy a osoby s nadváhou. Otoky nohou se objevují v horkých letních dnech, po fyzické námaze nebo při nošení nevhodné obuvi.
Vyšetření nepodceňujte!
Pokud se u vás otoky dolních končetin (nebo třeba jen kotníků) vyskytnou náhle, je třeba vyhledat lékaře. Může jít opět o problém s žilním systémem, ale také se srdcem, játry, lymfatickými cestami nebo štítnou žlázou. Vyšetření probíhá obdobně jako v případě křečových žil. Při podezření na závaznější problém, vám lékař provede také krevní odběr a další nezbytné testy.
Otoky nohou, často doprovázené místními záněty, spolu s křečovými žilami patří mezi jeden z civilizačních problémů souvisejících také s nevhodnou životosprávou. Nepodceňujte je a nechte se u lékaře preventivně vyšetřit! Jednou za 2 roky mají nárok všichni pojištěnci na preventivní návštěvu u svého praktického lékaře.